DORNOVA METODA

Co je Dornova metoda?

Dornova metoda je jemná manuální terapie, která usazuje a navrací kosti, klouby a obratle do fyziologického postavení a rovnováhy za pomocí působení tlaku na konkrétní místo terapeutem a to za aktivní spoluúčasti klienta. Vytvořením pohybu při terapii dochází k uvolnění svalové ochrany a terapeut může volně pohybovat s kostmi, klouby a obratli.   Dornova metoda je celostní neinvazivní terapie. Jde o cílenou osteopatickou terapii a nejedná se o "masáž". 

Ošetření pomocí Dornovy metody zasahuje také nejen do oblasti kosterního aparátu. Při manipulaci dochází také k uvolnění blokád v okolních tkáních a energetických drahách. 

Ošetření Dornovou metodou velmi rychle navozuje ztracený balance v těle na fyzické, ale mnohdy i mentální úrovni. 

Historie Dornovy metody

Dieter Dorn, onen osudový muž, majitel pily, který si kdysi přivodil blokádu páteře. Doslechl se tehdy o sedlákovi, který napravuje zvířata, ale i lidi od podobných neduhů. I vyhledal onoho sedláka, který mu pomohl. Velmi ho jeho metoda zaujala a tak se o ni začal zajímat. Bohužel, sedlák brzy zemřel a nestihl předat vše panu Dornovi. Ten však nezahálel a začal na předaných základech stavět a rozšiřovat hmaty a sestavovat metodu ošetření. Velmi brzy se okolo něj začala tvořit skupina studentů a nadšenců pro tuto metodu. Do ČR tuto metodu dovezla lektorka Zuzana Prouzová. 

Ale kde se vzala Dornova metoda-zvířata?

Tu vypracovala lektorka a terapeutka Andrea Dunová, zakladatelka České školy dornovy metody. Mnoho let práce, sestavování hmatů a spousta hodin strávených konzultacemi s mnoha odborníky nejen veterinárními, brzy začalo přinášet své ovoce v podobě prvních zvířecích klientů, kteří se zbavovali svých obtíží a mnohdy se po terapiích doslova začali zase stavět na nohy. A takto to vše začalo... 

Více o Dornově metodě-zvířata naleznete na stránkách www.dornovametoda-zvirata.cz  Pokud hledáte terapeuta pro vaše zvíře, podívejte se do sekce DOPORUČENÍ TERAPEUTÉ, najdete zde kvalifikované terapeuty působících v ČR i SR. 

Pro koho je dornova metoda vhodná?

Nejúčinnější je PREVENCE a předcházení tímto možným problémům v životě klienta. 

Dornova metoda je vhodná pro:

- poúrazové stavy 

- pooperační stavy

- ošetření fen před krytím a po odstavení štěňat

- ošetření geriatrických pacientů

- osteoartróza

- dysplazie kyčelních kloubů

- výhřezy meziobratlové ploténky

- artróza

- spondylóza

- různé blokády páteře, ochrnutí podchycené v časné fázi

Pokud zvíře vykazuje změny v pohybovém vzorci či bolestivost, je nezbytně nutné nejdříve navštívit veterinárního lékaře pro diagnostiku a vyloučení závažného onemocnění!!! 


Pro koho dornova metoda vhodná není? Kontraindikované stavy:

- zvýšená teplota

- akutní virová nebo bakteriální onemocnění

- průjem, zvracení

- zlomeniny, narušení svalů a šlach včetně hnisajícíh ran 

-klouby v akutním zánětu

- březí feny (ošetření pouze v akutním případě, kdy neřešený stav může vést k závažným                 zdravotním problémům feny a předčasnému porodu) 

- rakovina

Zdroj veškerých informací : Česká škola Dornovy metody, Andrea Dunová